Mateřská škola Semínko
Lesní školka

Celá ČR Praha Praha 10 Lesní školky Lesní školky Praha Hostivař Lesní školky Praha 10

Mateřská škola Semínko

Mateřská škola Semínko klade důraz na harmonický přirozený vývoj dítěte, ekologickou výchovu a zdravé stravování. Díky svému sídlu ve Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr v Praze Hostivaři, mohou děti pobývat hodně času venku na přírodní zahradě, na farmě s hospodářskými zvířaty či v přírodním areálu Toulcova dvora.

Sídlíme v ekologickém centru Toulcův dvůr s farmou hospodářských zvířat. Rozloha členitého a přírodně hodnotného terénu příslušejícího k areálu činí 8 hektarů.

Kontakty a další informace

Dragon Kindergartens

Kubatova 1/32
Praha 10 - Hostivař
102 00

Kontaktní info

Doprava poblíž

 • Toulcův dvůr (110m)
 • Hostivařské náměstí (550m)
 • Obchodní centrum Hostivař (540m)

Co nabízí naše školka

Vnitřní prostory tvoří bývalá stodola přestavěná pro potřeby mateřské školy. V interiérech a mezi hračkami převažují přírodní materiály. Herna v přízemí má velká okna, která jsou za teplého počasí otevřena a rozšiřují třídu o terasu. Dřevěné schodiště vede do podkrovní herny, která je po obědě proměněna na ložnici. Při cestě dolů mohou děti používat klouzačku. Jídelna je oddělena od herních prostor a nachází se hned vedle kuchyně.

Školka je zapojená do vzdělávacího projektu Malý zahradník, který se snaží na školní zahradě rozvíjet vztah k přírodě, přírodním materiálům a lidské práci.

Školka má vlastní kuchyň. Většina podávaných potravin je v biokvalitě, jídelníčky obsahují více zeleniny a ovoce, než je běžné, spotřeba bílé mouky a cukru je omezena na minimum. Školka byla v roce 2017 oceněna stříbrnou medailí v projektu Skutečně zdravá škola.

Semínko je vzorovou mateřskou školkou v oblasti environmentálního vzdělávání, zdravého stravování, lesní pedagogiky a přírodních hřišť. Za svou snahu byla roku 2012 oceněna cenou UNESCO.

Mateřská škola Semínko

Proč si vybrat naší školku

 • Jsme akreditovanou školkou zapsanou v rejstříku MŠMT a jsme tudíž vzdělávací institucí, ve které pracujeme pod kontrolou České školní inspekce a podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.
 • S dětmi pracují kvalifikovaní učitelé podle zákona o pedagogických pracovnících a školní asistenti. Věkový průměr pedagogických pracovníků školky je 35 let. To je o 12 let méně, než je průměr v celé ČR ( ten je 47 let).
 • Klademe důraz na místně ukotvené a badatelsky orientované učení.
  Jsme ekologickou školkou s environmentálním vzdělávacím programem. Důraz je kladen na výchovu k udržitelnému rozvoji a zdravý životní styl.
 • Součástí Semínka je členitá přírodní zahrada o rozloze více jak 1000 m2 (certifikát Přírodní zahrada získala v roce 2015, probíhá projekt Malý zahradník)
 • Máme prostorný a světlý interiér, převažují přírodní materiály.
 • V Semínku je badatelna, kde jsou soustředěny všechny pomůcky vhodné pro objevování krás přírody.
 • Pozorování dětem usnadní i lupy, dalekohledy, vábničky, mikroskopy a další pomůcky.
 • Vlastní školní jídelna, kde vaříme převážně z čerstvých surovin a BIO potravin, používáme zdraví nezávadné nádobí. Jako první v ČR jsme držiteli nejvyššího zlatého ocenění Skutečně zdravá škola.
 • Rodiče jsou u nás vítáni. Společně pořádáme školní slavnosti a brigády jako prostor pro setkání rodičů, dětí a zaměstnanců Semínka.
 • Ve školce pracuje asistent logopeda. Který dokáže doporučit řešení pro rodiče dětí s odchylkami vývoje řeči.
 • Používáme výukovou metodu Persona dolls.
 • Naši pedagogové se neustále vzdělávají v přírodní pedagogice, jako koordinátoři EVVO, a dalším, jezdí na exkurze do školek v ČR i do zahraničí.
 • Semínko funguje již 18 let

Vzdělání a výchova v Semínku

Klademe důraz na harmonický rozvoj osobnosti dítěte, na pravidelný pobyt venku, děti vedeme k věku přiměřené soběstačnosti i aktivní činnosti.
Důsledně rozvíjíme morální vlastnosti i ve vztahu k rostlinám a živočichům.
Děti v Semínku jsou v pravidelném a přímém kontaktu se zvířaty a to buď ve školce (pakobylky, rybičky či canisterapeutický pes bordercolie Dora) nebo na farmě Toulcova dvora
Slavíme lidové svátky. Děti se seznamují s lidovými tradicemi, zvyky či původními řemesly. Děti se účastní tradičních slavností na Toulcově dvoře.
Pestrá nabídka tvořivých činností a aktivit pro děti. K dispozici jsou dětem dřevěné hračky, didaktické pomůcky i knihovna.
Děti se během školního roku účastní mnoha akcí – přednášky, divadelní představení, výlety, výstavy …
Děti vychováváme bez televize a počítače. Dětem čteme, zpíváme a hrajeme.

Nejbližší školky

Waldorfská školka Montessori školka Umělecká školka
Duhová školka Praha - mateřská umělecká školka | Soukromá školka

Duhová školka Praha – mateřská umělecká školka

Duhová školka v Praze - Záběhlicích s rozšířenou hudební a výtvarnou výchovou. Pohybový rozvoj dětí a metody alternativního vzdělávání.

Praha Praha 10

Umělecká školka Jazyková školka
Mateřská umělecká školka MuŠka | Soukromá školka

Mateřská umělecká školka MuŠka

Umělecká školka MuŠka rozvíjí každé dítě v široké paletě činností. Zpěv, tanec, malování a každodenní kontakt s angličtinou.

Praha Praha 10

Soukromé jesle Montessori školka Jazyková školka
Montessori školka a jesle NestLingue | Jazyková školka

Montessori školka a jesle NestLingue

Česko-anglická školka a jesle Nestlingue nabízí celodenní výuku s rodilým mluvčím. Připravenost děti na ZŠ a výuka podle principů Montessori.

Praha Praha 4

Dětská skupina Soukromé jesle Jazyková školka
Dětské centrum Školka Újezd | Soukromá jazyková školka

Dětské centrum Školka Újezd

Dětské centrum v Újezdu u Průhonic je školka s velkou orientací na jazykovou výuku. Výuka angličtiny, němčiny a ruštiny.

Praha Praha 4

Všechny školky v Praze